Doss Hardin

Doss Hardin

Full Name: Doss Hardin
Date of birth: March 27, 1911
Date of death: March 29, 1984

Terms of Service top

Chamber District Dates of Service Legislatures Party City/County Note Counties in District
S 13 Jul 23, 1938 - Sep 13, 1940 45th (3)   46th (1) (2)   Democrat Waco / McLennan   Falls, Limestone, McLennan, Milam

(1) Hardin resigned 9/13/1940. Members of the Texas Congress 1836-1845; Members of the Texas Legislature 1846-2004, 2005.
(2) 46th Legislature - Roll Call of Senators, holdover Senators "who were Members of the Forty-fifth Legislature and whose terms of office continue for the duration of the Forty-sixth Legislature," 1/10/1939, pp. 1-2. Senate Journal.
(3) Ross Hardin, in special election 7/23/1938, succeeded to unexpired term of William Newton, Sr., died 5/21/1938. Members of the Texas Congress 1836-1845; Members of the Texas Legislature 1846-2004, 2005.

Biographical Notes and Resources top

Resolutions and Journal entries

  • 46th Legislature, SR 50, and address of Senator Doss Hardin to fellow twins. Relatives: Doss Hardin and Ross Hardin - twin brothers. Senate Journal.

Biographical Sketches

  • Obituary and death notice, Doss Hardin, 3/31/1984, p. 42. Born in Prairie Hill 3/27/1911, served in the Texas Senate for Waco and adjoining counties in 1938, died 3/29/1984. "As a two-term state senator, Hardin and his brother, former state Rep. Ross Hardin, co-sponsored legislation that became the Texas Old Age Pension Act." Fort Worth Star-Telegram.

Other Resources

Photographs

  • Photograph. Doss Hardin, 46th Legislature, State Preservation Board

Composite Photographs on Display in the Capitol

Committee Information top

46th R.S. - 1939
Commerce and Manufacturing  
Counties and County Boundaries (Chair) 
Engrossed Bills  
Federal Relations  
Highways and Motor Traffic  
Insurance  
Internal Improvements  
Labor  
Privileges and Elections (Chair) 
State Affairs  
State Institutions and Departments  

This website is a work in progress. Information on this website is provided as a public service by the Legislative Reference Library. The Legislative Reference Library makes no representation as to its completeness or accuracy and makes no warranty in regard to its use. Users assume all risk of reliance on the information included on this site.

Have a question, comment or contribution? Email the Library or call 512-463-1252.

Many photos in Texas Legislators: Past and Present are used with permission of the Texas State Preservation Board. For permission to reproduce these photos, please contact the Texas State Preservation Board graphics coordinator at 512-475-3060.