Albert Stone

Albert Stone

Full Name: Albert Stone
Date of birth: October 17, 1886
Date of death: July 29, 1962

Terms of Service top

Chamber District Dates of Service Legislatures Party City/County Note Counties in District
S 14 Jan 12, 1937 - Jan 14, 1941 46th (1) (2)   45th   46th (1) (2)   Democrat Brenham / Washington Senate President Pro Tempore (46th)   Bastrop, Brazos, Burleson, Lee, Robertson, Washington
S 14 Jan 10, 1933 - Jan 12, 1937 43rd (4)   44th (3)   Democrat Brenham / Washington   Bastrop, Brazos, Burleson, Lee, Robertson, Washington

(1) 46th Legislature - Senate President Pro Tempore, Ad Interim R.S., elected 6/21/1939. Senate Journal.
(2) 46th Legislature - Roll Call of Senators, holdover Senators "who were Members of the Forty-fifth Legislature and whose terms of office continue for the duration of the Forty-sixth Legislature," 1/10/1939, pp. 1-2. Senate Journal.
(3) 44th Legislature - Roll Call of Holdover Senators, 1/8/1935, p. 1. Senate Journal.
(4) 43rd Legislature - Roll Call of New Senators and Certificate of New Senators, oath of office administered, 1/10/1933, pp. 1-2. Senate Journal.

Biographical Notes and Resources top

Resolutions and Journal entries

  • Albert Stone Memorial - 58th Legislature, SR 119. Relatives: Heber Stone - father, Albert Stone - son. Senate Journal.

Other Resources

  • "Capital Whirligig," by R.W. Barry, 1/6/1934, p. 2, fathers-sons W.J. Greer-Earl M. Greer & Albert Stone-Heber Stone. Greer succession "the only one in Texas history where a son immediately succeeded his father in the senate." Denton Record-Chronicle.

Photographs

Composite Photographs on Display in the Capitol

Committee Information top

46th R.S. - 1939
Agriculture (Vice Chair) 
Civil Jurisprudence  
Criminal Jurisprudence  
Engrossed Bills  
Finance  
Investigating, Special  
Nominations of Governor  
Penitentiaries  
Public Buildings and Grounds  
Public Debts, Claims and Accounts (Vice Chair) 
Public Health (Chair) 
State Affairs  
Towns and City Corporations  
45th R.S. - 1937
Agricultural Affairs  
Criminal Jurisprudence (Chair) 
Finance  
Investigating  
Mining, Irrigation and Drainage  
Public Printing (Vice Chair) 
State Affairs  
State Penitentiaries  
Stock and Stock Raising  
Towns and City Corporations  
44th R.S. - 1935
Agricultural Affairs  
Auditing of State Highway Department  
Contingent Expenses (Vice Chair) 
Counties and County Boundaries  
Criminal Jurisprudence (Chair) 
Finance  
Mining, Irrigation and Drainage  
Public Printing  
State Affairs  
Stock and Stock Raising  
Towns and City Corporations  
43rd R.S. - 1933
Agricultural Affairs  
Civil Jurisprudence  
Contingent Expense  
Counties and County Boundaries  
Criminal Jurisprudence  
Finance  
Highway Department Investigation, Committee of the Whole Senate  
Mining, Irrigation and Drainage  
Public Debts  
Public Printing (Vice Chair) 
Representative Districts (Chair) 
Rio Grande Valley Hurricane Damage  
Stock and Stockraising  
Texas Rehabilitation and Relief Commission Investigation, Committee of the Whole Senate  

This website is a work in progress. Information on this website is provided as a public service by the Legislative Reference Library. The Legislative Reference Library makes no representation as to its completeness or accuracy and makes no warranty in regard to its use. Users assume all risk of reliance on the information included on this site.

Have a question, comment or contribution? Email the Library or call 512-463-1252.

Many photos in Texas Legislators: Past and Present are used with permission of the Texas State Preservation Board. For permission to reproduce these photos, please contact the Texas State Preservation Board graphics coordinator at 512-475-3060.