Legislative Reference Library of Texas About the library Site Index
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research

LRL Home - Legislators and Leaders - Texas Legislators: Past & Present - Member profile

John W. Hornsby John William Hornsby
Full Name: John William Hornsby
Date of birth: January 8, 1870
Date of death: March 5, 1947

Terms of Service top
Chamber District Dates of Service Legislatures Party City/County Note Counties in District
S 20 Jan 10, 1933 - Jan 12, 1937 44th (1)   43rd (2)   Democrat Austin / Travis   Burnet, Lampasas, Llano, San Saba, Travis, Williamson
S 20 Jan 8, 1929 - Jan 10, 1933 42nd (3)   41st (4)   Democrat Austin / Travis   Burnet, Lampasas, Llano, San Saba, Travis, Williamson
(1) 44th Legislature - 1/8/1935, p. 1, listed in "Roll Call of Holdover Senators." Senate Journal.
(2) 43rd Legislature - 1/10/1933, pp. 1-2, listed in "Roll Call of New Senators" and "Certificate of New Senators." Senate Journal.
(3) 42nd Legislature - 1/13/1931, p. 1, listed in "Roll Call of Holdover Senators." Senate Journal.
(4) 41st Legislature - 1/8/1929, p. 1, listed in "Certificate of New Senators." Senate Journal.
 
Biographical Notes and Resources top
Selected Newspaper articles
Resolutions and Journal entries
  • 50th Legislature, R.S., HSR 120, 3/6/1947, pp. 661-662. Resolutions - Memorial.
  • 50th Legislature, R.S., SR 45, 3/10/1947, p. 344. Resolutions - Memorial.
  • Biographical Sketches
  • Great-grandson of HORNSBY, REUBEN (1793-1879). Handbook of Texas Online.
  • Memorial, May 1947, p. 208. Texas Bar Journal.
  • Other Resources
  • John William Hornsby. Card File.
  • Mentioned in "Through the Years - San Saba Representatives in Legislative History," 4/1/1948, p. 9. San Saba News.
  • 42nd Legislature (1931) - John Wm. Hornsby. Texas Legislative Manual.
  • Photographs
  • Photograph. John W. Hornsby, 41st Legislature, State Preservation Board
  • Photograph. John W. Hornsby, 42nd Legislature, State Preservation Board
  • Photograph. John W. Hornsby, 43rd Legislature, State Preservation Board
  • Photograph. John W. Hornsby, 44th Legislature, State Preservation Board
  • Composite Photographs on Display in the Capitol
  • 41st session composite photo of Senate members (3rd floor back hall corridor, east wall. 3E.C2). State Preservation Board.
  • 42nd session composite photo of Senate members (3rd floor back hall corridor, east wall. 3E.C2). State Preservation Board.
  • 43rd session composite photo of Senate members (Ground floor corridor, south wall. GE.C1). State Preservation Board.
  • 44th session composite photo of Senate members (Ground floor corridor, south wall. GE.C1). State Preservation Board.
  • Committee Informationtop
    44th R.S. - 1935
    Banking  
    Civil Jurisprudence  
    Commerce and Manufacturing  
    Congressional Districts (Vice Chair) 
    Constitutional Amendments  
    Criminal Jurisprudence  
    Educational Affairs  
    Finance  
    Portrait of Honorable Jesse Holman Jones, Special  
    Portrait of Honorable John N. Garner, Special  
    Public Health  
    Rules (Vice Chair) 
    Senatorial Districts (Chair) 
    State Affairs  
    State Highways and Motor Traffic  
    State Institutions and Departments (Chair) 
    43rd R.S. - 1933
    Anti-Nepotism, Special  
    Banking  
    Civil Jurisprudence  
    Commerce and Manufacturing  
    Congressional Districts (Vice Chair) 
    Constitutional Amendments  
    Criminal Jurisprudence  
    Educational Affairs  
    Finance  
    Highway Department Investigation, Committee of the Whole Senate  
    Insurance  
    Public Health  
    Rules (Chair) 
    State Affairs  
    State Highways and Motor Traffic  
    State Institutions and Departments (Vice Chair) 
    Texas Rehabilitation and Relief Commission Investigation, Committee of the Whole Senate  
    42nd R.S. - 1931
    Banks and Banking  
    Commerce and Manufacturing  
    Congressional Districts  
    Constitutional Amendments  
    Educational Affairs  
    Finance  
    Mining, Irrigation and Drainage (Chair) 
    Public Health  
    State Institutions and Departments  
    41st R.S. - 1929
    Banking  
    Constitutional Amendments (Chair) 
    Criminal Jurisprudence  
    Educational Affairs (Vice Chair) 
    Finance  
    Insurance  
    Lease of Land for Travis County Courthouse, Investigate  
    Public Health  
    State Affairs  
    State Institutions and Departments  
    State Penitentiaries  
     

    This website is a work in progress. Information on this website is provided as a public service by the Legislative Reference Library. The Legislative Reference Library makes no representation as to its completeness or accuracy and makes no warranty in regard to its use. Users assume all risk of reliance on the information included on this site.

    Have a question, comment or contribution? Email the Library or call 512-463-1252.

    Many photos in Texas Legislators: Past and Present are used with permission of the Texas State Preservation Board. For permission to reproduce these photos, please contact the Texas State Preservation Board graphics coordinator at 512-475-3060.