E.M. Davis

Ephraim McDaniel Davis

Full Name: Ephraim McDaniel Davis
Date of birth: December 15, 1883
Date of death: October 14, 1957

Terms of Service top

Chamber District Dates of Service Legislatures Party City/County Note Counties in District
S 25 Jan 8, 1935 - Jan 10, 1939 44th (2)   45th (1)   Democrat Brownwood / Brown   Brown, Coke, Coleman, Comanche, Concho, Gillespie, Irion, Kimble, McCulloch, Mason, Menard, Mills, Runnels, Schleicher, Sterling, Tom Green
H 125 Jan 13, 1931 - Jan 10, 1933 42nd   Democrat Brownwood / Brown   Brown, Coleman

(1) 45th Legislature - Roll Call of Senators, holdover Senators "who were Members of the Forty-fourth Legislature and whose terms of office continue for the duration of the Forty-fifth Legislature," 1/12/1937, pp. 1-2. Senate Journal.
(2) 44th Legislature - Roll Call of New Senators and Certificate of New Senators, oath of office administered, 1/8/1935, p. 1. Senate Journal.

Biographical Notes and Resources top

Resolutions and Journal entries

Military Service Notes

Other Resources

  • Mentioned in preview of 44th Legislature and discussion of legislative turnover, "Texas House Gets 80 New Members," 10/15/1934, p. 14. San Antonio Express.

Photographs

  • Photograph. E.M. Davis, 45th Legislature, State Preservation Board
  • Photograph. E.M. Davis, 44th Legislature, State Preservation Board
  • Photograph. E.M. Davis, 42nd Legislature, State Preservation Board

Composite Photographs on Display in the Capitol

Committee Information top

45th R.S. - 1937
Agricultural Affairs (Chair) 
Civil Jurisprudence  
Counties and County Boundaries  
Criminal Jurisprudence (Vice Chair) 
Crude Oil Prices, Special  
Federal Relations  
Labor  
Military Affairs  
Public Debts, Claims and Accounts  
State Affairs  
State Highways and Motor Traffic  
State Institutions and Departments  
44th R.S. - 1935
Civil Jurisprudence  
Congressional Districts  
Counties and County Boundaries  
Criminal Jurisprudence  
Engrossed Bills (Chair) 
Federal Relations (Vice Chair) 
Labor  
Military Affairs  
Public Debts, Claims and Accounts (Chair) 
Public Health  
State Highways and Motor Traffic  
State Institutions and Departments  
42nd R.S. - 1931
Highways and Motor Traffic  
Judicial Districts  
Labor  
Military Affairs  

This website is a work in progress. Information on this website is provided as a public service by the Legislative Reference Library. The Legislative Reference Library makes no representation as to its completeness or accuracy and makes no warranty in regard to its use. Users assume all risk of reliance on the information included on this site.

Have a question, comment or contribution? Email the Library or call 512-463-1252.

Many photos in Texas Legislators: Past and Present are used with permission of the Texas State Preservation Board. For permission to reproduce these photos, please contact the Texas State Preservation Board graphics coordinator at 512-475-3060.