R. Temple Dickson

R. Temple Dickson

Full Name: Robert Temple Dickson
Date of birth: September 12, 1909
Date of death: December 2, 1950

Terms of Service top

Chamber District Dates of Service Legislatures Party City/County Note Counties in District
H 117 Jan 14, 1941 - Jan 12, 1943 47th   Democrat Sweetwater / Nolan   Fisher, Mitchell, Nolan
H 117 Jan 10, 1939 - Jan 14, 1941 46th   Democrat Sweetwater / Nolan   Fisher, Mitchell, Nolan

Biographical Notes and Resources top

Biographical Sketches

  • Memorial, February 1951, p. 97. Texas Bar Journal.

Military Service Notes

  • United States Navy, World War II. "Elected to the Texas Legislature in 1937 by the 117th District, he served two terms, but resigned in 1941 to enlist in the U.S. Navy." Memorial, February 1951, p. 97. Texas Bar Journal.

Other Resources

  • Relatives: R. Temple Dickson - father, R. Temple Dickson III - son. "Temple Dickson: Country Lawyer Raises Rural Voice in the Legislature," 3/12/1989. Abilene Reporter-News.

Photographs

Composite Photographs on Display in the Capitol

Committee Information top

47th R.S. - 1941
Banks and Banking  
Criminal Jurisprudence (Vice Chair) 
Municipal and Private Corporations  
Revenue and Taxation  
46th R.S. - 1939
Criminal Jurisprudence  
Judiciary  
School Districts  

This website is a work in progress. Information on this website is provided as a public service by the Legislative Reference Library. The Legislative Reference Library makes no representation as to its completeness or accuracy and makes no warranty in regard to its use. Users assume all risk of reliance on the information included on this site.

Have a question, comment or contribution? Email the Library or call 512-463-1252.

Many photos in Texas Legislators: Past and Present are used with permission of the Texas State Preservation Board. For permission to reproduce these photos, please contact the Texas State Preservation Board graphics coordinator at 512-475-3060.