Legislative Reference Library of Texas About the library Site Index
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research

LRL Home - Legislators and Leaders - Texas Legislators: Past & Present - Member profile

Fagan Dickson Fagan Dickson
Full Name: James Fagan Dickson
Date of birth: November 5, 1903
Date of death: July 6, 1977

Terms of Service top
Chamber District Dates of Service Legislatures Party City/County Note Counties in District
H 78-4 Jan 14, 1941 - Oct 14, 1941 47th (1)   Democrat San Antonio / Bexar   Bexar
(1) Fagan Dickson resigned 10/14/1941. Members of the Texas Congress 1836-1845; Members of the Texas Legislature 1846-2004, 2005.
 
Biographical Notes and Resources top
Selected Newspaper articles
Biographical Sketches
  • Memorial, February 1978, p. 195. Texas Bar Journal.
  • Other Resources
  • Obituary, "Fagan Dickson Dies at Age 73," 7/7/1977, p. 51A. Dallas Morning News.
  • James Fagan Dickson, birth date 11/5/1903, death date 7/6/1977 in Travis County, Cook-Walden Memorial Hill Cemetery, Austin. Find a Grave.
  • Photographs
  • Photograph. Fagan Dickson, 47th Legislature, State Preservation Board
  • Composite Photographs on Display in the Capitol
  • 47th session composite photo of House members (3rd floor back hall, west wall. 3W.C1). State Preservation Board.
  • Committee Informationtop
    47th R.S. - 1941
    Banks and Banking  
    Congressional and Legislative Districts  
    Constitutional Amendments  
    Judiciary  
    Labor  
     

    This website is a work in progress. Information on this website is provided as a public service by the Legislative Reference Library. The Legislative Reference Library makes no representation as to its completeness or accuracy and makes no warranty in regard to its use. Users assume all risk of reliance on the information included on this site.

    Have a question, comment or contribution? Email the Library or call 512-463-1252.

    Many photos in Texas Legislators: Past and Present are used with permission of the Texas State Preservation Board. For permission to reproduce these photos, please contact the Texas State Preservation Board graphics coordinator at 512-475-3060.