Burke T. Summers

Burke Tucker Summers

Full Name: Burke Tucker Summers
Date of birth: November 5, 1902
Date of death: April 18, 1969

Terms of Service top

Chamber District Dates of Service Legislatures Party City/County Note Counties in District
H 91 Jan 12, 1943 - Jan 9, 1945 48th (1)   Democrat Big Spring / Howard   Glasscock, Howard, Irion, Reagan, Sterling, Tom Green

(1) Burke T. Summers, in special election 1/2/1943, sworn 1/12/1943, succeeded Dorsey B. Hardeman, resigned 12/3/1942. Members of the Texas Congress 1836-1845; Members of the Texas Legislature 1846-2004, 2005.

Biographical Notes and Resources top

Resolutions and Journal entries

Other Resources

Photographs

Composite Photographs on Display in the Capitol

Committee Information top

48th R.S. - 1943
Commerce and Manufactures  
Congressional and Legislative Districts  
Livestock and Stock Raising  
Military Affairs  
Oil, Gas, and Mining  
Purchase of Certain Books by Texas University, Special  

This website is a work in progress. Information on this website is provided as a public service by the Legislative Reference Library. The Legislative Reference Library makes no representation as to its completeness or accuracy and makes no warranty in regard to its use. Users assume all risk of reliance on the information included on this site.

Have a question, comment or contribution? Email the Library or call 512-463-1252.

Many photos in Texas Legislators: Past and Present are used with permission of the Texas State Preservation Board. For permission to reproduce these photos, please contact the Texas State Preservation Board graphics coordinator at 512-475-3060.