Jimmy Adams

James Blackburn Adams

Full Name: James Blackburn "Jimmy" Adams
Date of birth: December 21, 1926
Date of death: April 25, 2020

Terms of Service top

Chamber District Dates of Service Legislatures Party City/County Note Counties in District
H 61 Jan 9, 1951 - Aug 6, 1951 52nd (1)   Democrat Mexia / Limestone   Limestone

(1) W.H. Gant, in special election 11/13/1951, succeeded Jimmy Adams, resigned 8/6/1951. Members of the Texas Congress 1836-1845; Members of the Texas Legislature 1846-2004, 2005.

Biographical Notes and Resources top

Selected Newspaper articles

Biographical Sketches

Military Service Notes

Photographs

  • Photograph. Jimmy Adams, 52nd Legislature, State Preservation Board

Composite Photographs on Display in the Capitol

Committee Information top

52nd R.S. - 1951
Criminal Jurisprudence  
Enrolled Bills (Vice Chair) 
Public Printing  
Revenue and Taxation  
State Hospitals and Special Schools  

This website is a work in progress. Information on this website is provided as a public service by the Legislative Reference Library. The Legislative Reference Library makes no representation as to its completeness or accuracy and makes no warranty in regard to its use. Users assume all risk of reliance on the information included on this site.

Have a question, comment or contribution? Email the Library or call 512-463-1252.

Many photos in Texas Legislators: Past and Present are used with permission of the Texas State Preservation Board. For permission to reproduce these photos, please contact the Texas State Preservation Board graphics coordinator at 512-475-3060.