Alford H. Flanagan

Alford Henderson Flanagan

Full Name: Alford Henderson Flanagan
Date of birth: November 22, 1915
Date of death: December 5, 1981

Terms of Service top

Chamber District Dates of Service Legislatures Party City/County Note Counties in District
H 35 Jan 11, 1949 - Jan 9, 1951 51st   Democrat Talco / Titus   Morris, Titus
H 35 Jan 14, 1947 - Jan 11, 1949 50th   Democrat Talco / Titus   Morris, Titus

Biographical Notes and Resources top

Selected Newspaper articles

Resolutions and Journal entries

Military Service Notes

Other Resources

Photographs

Composite Photographs on Display in the Capitol

Committee Information top

51st R.S. - 1949
Common Carriers  
Enrolled Bills (Vice Chair) 
Highways and Roads  
Judicial Districts  
Judiciary (Vice Chair) 
50th R.S. - 1947
Claims and Accounts  
Common Carriers  
Congressional and Legislative Districts  
Highways and Roads  
Judicial Districts  

This website is a work in progress. Information on this website is provided as a public service by the Legislative Reference Library. The Legislative Reference Library makes no representation as to its completeness or accuracy and makes no warranty in regard to its use. Users assume all risk of reliance on the information included on this site.

Have a question, comment or contribution? Email the Library or call 512-463-1252.

Many photos in Texas Legislators: Past and Present are used with permission of the Texas State Preservation Board. For permission to reproduce these photos, please contact the Texas State Preservation Board graphics coordinator at 512-475-3060.