Legislative Reference Library of Texas About the library Site Index
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research

LRL Home - Legislators and Leaders - Texas Legislators: Past & Present - Member profile

William Henry Burges, Sr. William Henry Burges
Full Name: William Henry Burges, Sr.
Other surnames: Burgess
Date of birth: January 8, 1838
Date of death: June 24, 1898

Terms of Service top
Chamber District Dates of Service Legislatures Party City/County Note Counties in District
S 25 Jan 11, 1887 - Jan 13, 1891 21st (1) (2) (3)   20th (4) (5)   Democrat Seguin / Guadalupe Senate President Pro Tempore (21st)   Blanco, Caldwell, Comal, Guadalupe, Hays, Kendall, Llano
S 31 Jan 11, 1881 - Jan 9, 1883 17th (6) (7) (8) (9)   Democrat Seguin / Guadalupe   Blanco, Caldwell, Guadalupe, Hays, Llano, McCulloch, San Saba
(1) 21st Legislature - Senate President Pro Tempore, elected 4/6/1889, Regular Session. Senate Journal.
(2) Democrat. Biennial Report of the Secretary of State of the State of Texas: List of Senators and Representatives.
(3) W.H. Burgess, Senate District 25. List of Senators of the 21st Legislature, "The State Senate: Members-Elect in the Different Districts - Austin Local Notes," Galveston Daily News, 11/20/1888, p. 6, crediting Abilene Library Consortium. "There are two independents in the list. The rest are democratic nominees." Portal to Texas History (University of North Texas Libraries).
(4) Roster of senators and representatives of the 20th Legislature with their postoffice address, Austin Weekly Statesman, "Governmental," 12/30/1886, p. 6. Portal to Texas History (University of North Texas Libraries).
(5) 20th Legislature - Listed as new member in roll call, 1/11/1887, p. 1: "The credentials of the new members were presented, and the following Senators had the oath of office administered them by the Lieutenant Governor, to-wit:.." Senate Journal.
(6) 2-year term; entire Senate went up for reelection in 1882 due to redistricting. Act passed May 3, 1882, 17th Legislature, C.S., ch. 13, Apportionment Laws of Texas, 1836-1950, 1950.
(7) Democrat, 11/17/1880, p. 2. Galveston Daily News.
(8) Democrat. Pocket Directory of the Seventeenth Legislature of Texas, 1881.
(9) 17th Legislature - 1/11/1881, p. 1. Listed as one of the "newly elected" Senators who "approached the President's desk and took the oath of office prescribed by the Constitution." Senate Journal.
 
Biographical Notes and Resources top
Resolutions and Journal entries
  • 17th Legislature - lists name W.H. Burgess. Senate Journal.
  • Senate President Pro Tempore in the absence of Lieutenant Governor George C. Pendleton, 1/13/1891-1/20/1891, 22nd R.S., pp. 1-52. Senate resolution by Tyler, thanks "tendered to the Hon. W.H. Burges, president pro tem. of the Senate, for the courtesy and fairness with which he has presided over the Senate. . .," 1/20/1891, p. 51. Senate Journal.
  • Biographical Sketches
  • Biography - William Henry Burges, Sr. served in Texas State Senate. Burges-Perrenot Family Papers, 1890-1986, MS 262, 2001.
  • BURGES, RICHARD FENNER (1873-1945). Relatives: William Henry Burges, Sr. - father; Richard Fenner Burges - son. Handbook of Texas Online.
  • Biographical sketch, pp. 67-68. Democratic elector on the presidential ticket in the State of Texas, 1876. Personnel of the Texas State Government with Sketches of Distinguished Texans, 20th Legislature, 1887.
  • Biographical sketch. Personnel of the Texas State Government with Sketches of Distinguished Texans, 21st Legislature, 1889.
  • Other Resources
  • Describes the Burges-Jefferson Family papers, including correspondence of William Henry Burges, Sr. and a first-hand account of the Battle of Fredericksburg. Confederate Military Manuscripts: Series C: Holdings of the Center for American History, University of Texas at Austin, 2003.
  • William Henry Burges - birth date 1/8/1838; date of death 6/24/1898. Interment in Riverside Cemetery, Seguin, Guadalupe County, TX. Find a Grave.
  • "Representative Convention at Seguin," 8/27/1884, p. 3. "Hon. J.N. Stagner, of Caldwell, was elected chairman, and Sterling Fisher, of Hays, secretary." Nomination of J.M. Jolly [sic: Jolley], of Caldwell, and Dr. J.H. Coombs [sic: Combs], of Hays. Account of speech by Hon. W.H. Burges, "to explain why the Democratic majority was reduced in the last election. . ." Sterling Fisher assumed Democrat - all other members present were Democrats. Galveston Daily News.
  • Opening of 22nd Legislature, R.S. - Burges served as Senate President Pro Tempore and called the Senate to order. ". . . no bills will pass the senate until the lieutenant governor is inaugurated, as there is some doubt as to the legal status of the body presided over by the constitutionally elected president pro tem, but one whose successor is a member of the senate, has been qualified and occupies a seat in the body." "Milner, Of Course . . . Bill Burgess Was There" and "Lieut. Governor Pendleton's Committees," 1/14/1891, p. 1. Galveston Daily News.
  • Mentioned in "Through the Years - San Saba Representatives in Legislative History," 4/1/1948, p. 9. San Saba News.
  • Photographs
  • Photograph. William Henry Burges, Sr., 17th Legislature, State Preservation Board
  • Photograph. William Henry Burges, Sr., 20th Legislature, State Preservation Board
  • Photograph. William Henry Burges, Sr., 21st Legislature, State Preservation Board
  • Composite Photographs on Display in the Capitol
  • 17th session composite photo of Senate members (Senate chamber vestibule, west wall. 2E.V1). State Preservation Board.
  • 20th session composite photo of Senate members (Senate chamber vestibule, west wall. 2E.V1). State Preservation Board.
  • 21st session composite photo of Senate members (Senate chamber gallery, west wall. 3E.5). State Preservation Board.
  • 17th session composite photo of Senate members (Texas State Library and Archives Commission). Texas State Library and Archives Commission.
  • Committee Informationtop
    21st R.S. - 1889
    Constitutional Amendments  
    Finance  
    Judiciary No. 1  
    Judiciary No. 2  
    Penitentiaries  
    Public Buildings and Grounds  
    Public Lands (Chair) 
    Roads and Bridges  
    State Asylums  
    20th R.S. - 1887
    Constitutional Amendments  
    Finance  
    Internal Improvements  
    Judiciary No. 2  
    Memorial Services for Hon. E.F. Hall and Hon. George Pfeuffer  
    New Capitol Construction, Examine  
    Penitentiaries  
    Public Buildings and Grounds  
    Public Debt (Chair) 
    Public Lands  
    17th R.S. - 1881
    Congressional Districts (Chair) 
    Congressional Districts, Apportionment (Co-Chair) 
    Constitutional Amendments  
    Counties and County Boundaries  
    Educational Affairs  
    Frontier Protection  
    General Land Office  
    Institute for the Blind  
    Internal Improvements  
    Judiciary No. 2  
    Penitentiaries  
    Penitentiaries, Subcommittee on  
    Retrenchment and Reform (Chair) 
    State Affairs  
     

    This website is a work in progress. Information on this website is provided as a public service by the Legislative Reference Library. The Legislative Reference Library makes no representation as to its completeness or accuracy and makes no warranty in regard to its use. Users assume all risk of reliance on the information included on this site.

    Have a question, comment or contribution? Email the Library or call 512-463-1252.

    Many photos in Texas Legislators: Past and Present are used with permission of the Texas State Preservation Board. For permission to reproduce these photos, please contact the Texas State Preservation Board graphics coordinator at 512-475-3060.