Legislative Reference Library of Texas About the library Site Index
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research

LRL Home - Legislators and Leaders - Texas Legislators: Past & Present - Member profile

C.L. Potter Calhoun L. Potter
Full Name: Calhoun L. Potter
Date of birth: March 6, 1854
Date of death: April 29, 1905

Terms of Service top
Chamber District Dates of Service Legislatures Party City/County Note Counties in District
S 4 Jan 10, 1899 - Jan 13, 1903 27th (1) (2)   26th (3)   Democrat Gainesville / Cooke Senate President Pro Tempore (27th)   Cooke, Grayson
S 18 Jan 13, 1891 - Jan 10, 1893 22nd (4) (5) (6)   Democrat Gainesville / Cooke   Cooke, Grayson
(1) 27th Legislature - Senate President Pro Tempore, elected in the absence of the President and President Pro Tem 9/25/1901, 2nd C.S. Senate Journal.
(2) 27th Legislature - 1/8/1901, pp. 1-2, listed in "roll of hold-over Senators." Senate Journal.
(3) 26th Legislature - 1/10/1899, pp. 1-2, listed in "roll of Senators-elect." Senate Journal.
(4) 2-year term; entire Senate went up for reelection in 1892 due to redistricting. Act approved Apr. 19, 1892, 22nd Legislature, 1st C.S., ch. 20, Apportionment Laws of Texas, 1836-1950, 1950.
(5) Calhoun S. Potter, Gainesville, Democrat. Biennial Report of the Secretary of State of the State of Texas: List of Senators and Representatives.
(6) 22nd Legislature - 1/13/1891, p. 1, listed as new member in roll call: "The credentials of the new members were presented, and the following senators had the oath of office administered them by the president pro tem of the senate." Senate Journal.
 
Biographical Notes and Resources top
Resolutions and Journal entries
  • 29th Legislature, 1st C.S., 5/1/1905, p. 23. Resolutions - Memorial.
  • Biographical Sketches
  • Biographical sketch, Calhoun L. Potter, Gainesville, pp. 212-213. Personnel of the Texas State Government with Sketches of Representative Men of Texas, 22nd Legislature, 1892.
  • Photographs
  • Photograph. C.L. Potter, 22nd Legislature, State Preservation Board
  • Photograph. C.L. Potter, 26th Legislature, State Preservation Board
  • Photograph. C.L. Potter, 27th Legislature, State Preservation Board
  • Composite Photographs on Display in the Capitol
  • 22nd session composite photo of Senate members (Senate chamber gallery, west wall. 3E.5). State Preservation Board.
  • 26th session composite photo of Senate members (Senate chamber gallery, west wall. 3E.5). State Preservation Board.
  • 27th session composite photo of Senate members (Senate chamber gallery, north wall. 3E.5). State Preservation Board.
  • Committee Informationtop
    27th R.S. - 1901
    Educational Affairs  
    Internal Improvements (Chair) 
    Judiciary No. 1  
    Labor  
    Public Lands and Land Office  
    Public Printing  
    Rules (Chair) 
    Stock and Stock-Raising  
    26th R.S. - 1899
    Educational Affairs  
    Judicial Districts  
    Judiciary No. 1  
    Privileges and Elections  
    Public Lands and Land Office (Chair) 
    Rules  
    Stock and Stock Raising  
    22nd R.S. - 1891
    Education  
    Federal Relations (Chair) 
    Finance  
    Internal Improvements  
    Judicial Districts  
    Judiciary No. 1  
    Penitentiaries  
    Public Lands  
    Roads and Bridges  
    Towns, Cities and Corporations (Chair) 
     

    This website is a work in progress. Information on this website is provided as a public service by the Legislative Reference Library. The Legislative Reference Library makes no representation as to its completeness or accuracy and makes no warranty in regard to its use. Users assume all risk of reliance on the information included on this site.

    Have a question, comment or contribution? Email the Library or call 512-463-1252.

    Many photos in Texas Legislators: Past and Present are used with permission of the Texas State Preservation Board. For permission to reproduce these photos, please contact the Texas State Preservation Board graphics coordinator at 512-475-3060.