Legislative Reference Library of Texas About the library Site Index
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research

LRL Home - Legislators and Leaders - Texas Legislators: Past & Present - Member profile

S.P. Skinner S.P. Skinner
Full Name: Sidney Price Skinner
Date of birth: October 1, 1863
Date of death: November 27, 1935

Terms of Service top
Chamber District Dates of Service Legislatures Party City/County Note Counties in District
S 10 Jan 10, 1905 - Jan 12, 1909 30th (1) (2)   29th (3)   Democrat Waxahachie / Ellis Senate President Pro Tempore (30th)   Ellis, Hill, Johnson
(1) 30th Legislature - Senate President Pro Tempore, elected 1/8/1907, Regular Session. Senate Journal.
(2) 30th Legislature - 1/8/1907, pp. 1-2, listed in "roll of the hold-over Senators." Senate Journal.
(3) 29th Legislature - 1/10/1905, pp. 1-2, listed in "roll of the Senators-elect." Senate Journal.
 
Biographical Notes and Resources top
Biographical Sketches
  • Biographical sketch, Volume IV, pp. 1984-1985. Hon. Sidney P. Skinner, born 1863 in Troy, Drew County, Arkansas. Son of Larkin and Serepta (Pittman) Skinner. A History of Texas and Texans, 1916.
  • Other Resources
  • Hon. Sidney P. Skinner b. 1863 (obituary reproduced on Ancestry.com Family History & Genealogy Message Board, source unknown). Ancestry.com.
  • Pedigree Resource File - Sidney Price Skinner, birth date 10/1/1863 in Arkansas, death date 11/27/1935 in Waxahachie, father Larkin Skinner, mother Sarepta Ann Pittman. FamilySearch.
  • Photographs
  • Photograph. S.P. Skinner, 29th Legislature, State Preservation Board
  • Photograph. S.P. Skinner, 30th Legislature, State Preservation Board
  • Composite Photographs on Display in the Capitol
  • 29th session composite photo of Senate members (Senate chamber gallery, east wall. 3E.5). State Preservation Board.
  • 30th session composite photo of Senate members (Senate chamber gallery, east wall. 3E.5). State Preservation Board.
  • Committee Informationtop
    30th R.S. - 1907
    Agricultural Affairs  
    Commerce and Manufactures  
    Constitutional Amendments  
    Finance  
    Internal Improvements  
    Judiciary No. 1  
    Privileges and Elections (Chair) 
    Public Printing  
    Rules  
    Treasurer's and Comptroller's Departments  
    29th R.S. - 1905
    Enrolled Bills  
    Federal Relations (Chair) 
    Insurance, Statistics and History  
    Internal Improvements  
    Judiciary No. 1  
    Military Affairs  
    Newspaper Reports, Investigate, Special  
    Public Buildings and Grounds  
    Public Printing  
    Roads, Bridges and Ferries  
     

    This website is a work in progress. Information on this website is provided as a public service by the Legislative Reference Library. The Legislative Reference Library makes no representation as to its completeness or accuracy and makes no warranty in regard to its use. Users assume all risk of reliance on the information included on this site.

    Have a question, comment or contribution? Email the Library or call 512-463-1252.

    Many photos in Texas Legislators: Past and Present are used with permission of the Texas State Preservation Board. For permission to reproduce these photos, please contact the Texas State Preservation Board graphics coordinator at 512-475-3060.