Legislative Reference Library of Texas About the library Site Index
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research

LRL Home - Legislators and Leaders - Texas Legislators: Past & Present - Member profile

J.M. Terrell J.M. Terrell
Full Name: James M. Terrell
Date of birth: October 19, 1870
Date of death: March 6, 1926

Terms of Service top
Chamber District Dates of Service Legislatures Party City/County Note Counties in District
S 1 Jan 8, 1907 - Jan 10, 1911 31st (1) (2) (3) (4)   30th (5) (6) (7) (8)   Democrat Texarkana / Bowie Senate President Pro Tempore (31st)   Bowie, Cass, Marion, Morris
S 1 Jan 10, 1905 - Jan 8, 1907 29th (9) (10)   Democrat Daingerfield / Morris   Bowie, Cass, Marion, Morris
(1) 31st Legislature - Senate President Pro Tempore, elected 1/12/1909, Regular Session. Senate Journal.
(2) "Place of residence" Texarkana, Texas (Bowie County). Senate Journal.
(3) 31st Legislature - 1/12/1909, pp. 1-2, listed in Roll Call with "hold-over Senators." Senate Journal.
(4) Postoffice Texarkana, Bowie County. Texas Legislative Manual.
(5) Lists Texarkana/Bowie County for James M. Terrell. Members of the Texas Congress 1836-1845; Members of the Texas Legislature 1846-2004, 2005.
(6) "Place of residence" Daingerfield (Morris County). Senate Journal.
(7) 30th Legislature - 1/8/1907, pp. 1-2, listed in "roll of the Senators-elect." Senate Journal.
(8) Postoffice Daingerfield, Morris County. Texas Legislative Manual.
(9) James M. Terrell, in special election 11/8/1904, succeeded James R. Wilson, died after 1st Called Session, 28th Legislature. Members of the Texas Congress 1836-1845; Members of the Texas Legislature 1846-2004, 2005.
(10) 29th Legislature - 1/10/1905, pp. 1-2, listed in "roll of the Senators-elect." Senate Journal.
 
Biographical Notes and Resources top
Resolutions and Journal entries
  • 40th Legislature, R.S., Simple Resolution 58, 2/14/1927, p. 327. "In 1908 he removed to Texarkana where he practiced law until 1911 when he removed to Dallas where he resided until his untimely death." Resolutions - Memorial.
  • Other Resources
  • Mentioned in "Centennial 1907-2007." Court of Appeals for the Sixth District of Texas.
  • "Terrell to Succeed Wilson," 8/23/1904, p. 3. " . . . Morris County has presented the name of J.M. Terrell of Daingerfield as a candidate to succeed the late Senator J.R. Wilson of the first. Terrell is a lawyer, and his county claims the Senatorship." Galveston Daily News.
  • Memorial, April 1926, p. 225. Texas Law Review Proceedings of the . . . Annual Meeting of the Texas Bar Association.
  • From Daingerfield in 1907; in 1909 from Texarkana, Bowie County, 1 dist., age 38, born in Texas, lawyer, Democrat. Card File.
  • Photographs
  • Photograph. J.M. Terrell, 29th Legislature, State Preservation Board
  • Photograph. J.M. Terrell, 30th Legislature, State Preservation Board
  • Photograph. J.M. Terrell, 31st Legislature, State Preservation Board
  • Photograph. J.M. Terrell, 31st Legislature, State Preservation Board
  • Composite Photographs on Display in the Capitol
  • 29th session composite photo of Senate members (Senate chamber gallery, east wall. 3E.5). State Preservation Board.
  • 30th session composite photo of Senate members (Senate chamber gallery, east wall. 3E.5). State Preservation Board.
  • 31st session composite photo of Senate members (Senate chamber gallery, east wall. 3E.5). State Preservation Board.
  • Committee Informationtop
    31st R.S. - 1909
    Commerce and Manufactures  
    Consideration of Message from Gov. Campbell  
    Contingent Expenses (Chair) 
    Finance  
    Judicial Districts  
    Labor  
    Tobin's Book Store Account  
    Treasurer's and Comptroller's Departments  
    30th R.S. - 1907
    New York American, Investigate  
    Commerce and Manufactures  
    Constitutional Amendments  
    Contingent Expenses  
    Engrossed Bills  
    Federal Relations  
    Insurance, Statistics and History (Chair) 
    Judiciary No. 2  
    Public Health  
    Rules  
    State Affairs  
    Treasurer's and Comptroller's Departments  
    29th R.S. - 1905
    Agricultural Affairs  
    Enrolled Bills (Chair) 
    Finance  
    Judicial Districts  
    Newspaper Reports, Investigate, Special  
    Public Health  
    State Affairs  
     

    This website is a work in progress. Information on this website is provided as a public service by the Legislative Reference Library. The Legislative Reference Library makes no representation as to its completeness or accuracy and makes no warranty in regard to its use. Users assume all risk of reliance on the information included on this site.

    Have a question, comment or contribution? Email the Library or call 512-463-1252.

    Many photos in Texas Legislators: Past and Present are used with permission of the Texas State Preservation Board. For permission to reproduce these photos, please contact the Texas State Preservation Board graphics coordinator at 512-475-3060.