Legislative Reference Library of Texas About the library Site Index
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research

LRL Home - Legislators and Leaders - Texas Legislators: Past & Present - Member profile

E.G. Senter E.G. Senter
Full Name: Erasmus Gilbert Senter
Date of birth: April 22, 1865
Date of death: October 16, 1942

Terms of Service top
Chamber District Dates of Service Legislatures Party City/County Note Counties in District
S 6 Jan 8, 1907 - Jan 10, 1911 31st (1) (2) (3)   30th (4)   Democrat Dallas / Dallas Senate President Pro Tempore (31st)   Dallas, Rockwall
(1) 31st Legislature - Senate President Pro Tempore, elected 8/18/1910, 4th C.S. Senate Journal.
(2) Democrat; roster of members of the 31st Legislature with biographical and party information. "Year Book 1909," Number 13, May-June 1910, pp. 408-415. Bulletin (Texas Department of Agriculture), 1910.
(3) 31st Legislature - 1/12/1909, pp. 1-2, listed in Roll Call with "hold-over Senators." Senate Journal.
(4) 30th Legislature - 1/8/1907, pp. 1-2, listed in "roll of the Senators-elect." Senate Journal.
 
Biographical Notes and Resources top
Biographical Sketches
  • Memorial, May 1943, p. 142. Texas Bar Journal.
  • Other Resources
  • Photo and obituary, "E.G. Senter, scrapper in politics, dies: had colorful career as newspaperman and legislator, funeral slated Monday for man who never sat on political fence," 10/17/1942, p. 4. Dallas Morning News.
  • International Genealogical Index - North America lists Erasmus Gilbert Senter, birth date 4/22/1865, Franklin, Simpson, Kentucky, death date 10/16/1942, Dallas, Texas. FamilySearch.
  • Portrait, "In the Legislative Gallery," 2/3/1907, p. 6. Houston Post.
  • Photographs
  • Photograph. E.G. Senter, 30th Legislature, State Preservation Board
  • Photograph. E.G. Senter, 31st Legislature, State Preservation Board
  • Composite Photographs on Display in the Capitol
  • 30th session composite photo of Senate members (Senate chamber gallery, east wall. 3E.5). State Preservation Board.
  • 31st session composite photo of Senate members (Senate chamber gallery, east wall. 3E.5). State Preservation Board.
  • Committee Informationtop
    31st R.S. - 1909
    Commerce and Manufactures  
    Consideration of Message from Gov. Campbell  
    Insurance, Statistics and History  
    Internal Improvements  
    Judiciary No. 1  
    Judiciary No. 2  
    Military Affairs  
    Roads, Bridges and Ferries  
    Rules  
    Towns and City Corporations (Chair) 
    Treasurer's and Comptroller's Departments  
    30th R.S. - 1907
    Constitutional Amendments  
    Contingent Expenses  
    Educational Affairs  
    Insurance, Statistics and History  
    Internal Improvements  
    Judiciary No. 1  
    Privileges and Elections  
    Public Health  
    Roads, Bridges and Ferries  
    State Affairs  
    Towns and City Corporations  
    Treasurer's and Comptroller's Departments (Chair) 
     

    This website is a work in progress. Information on this website is provided as a public service by the Legislative Reference Library. The Legislative Reference Library makes no representation as to its completeness or accuracy and makes no warranty in regard to its use. Users assume all risk of reliance on the information included on this site.

    Have a question, comment or contribution? Email the Library or call 512-463-1252.

    Many photos in Texas Legislators: Past and Present are used with permission of the Texas State Preservation Board. For permission to reproduce these photos, please contact the Texas State Preservation Board graphics coordinator at 512-475-3060.