Legislative Reference Library of Texas About the library Site Index
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research

LRL Home - Legislators and Leaders - Texas Legislators: Past & Present - Member profile

W.C. Morrow W.C. Morrow
Full Name: Wright Chalfant Morrow
Date of birth: October 12, 1858
Date of death: October 6, 1942

Terms of Service top
Chamber District Dates of Service Legislatures Party City/County Note Counties in District
S 10 Jan 14, 1913 - Jan 9, 1917 34th (1)   33rd (2) (3)   Democrat Hillsboro / Hill Senate President Pro Tempore (33rd)   Ellis, Hill, Johnson
(1) 34th Legislature - 1/12/1915, pp. 1-2, listed in Roll Call with "holdover Senators." Senate Journal.
(2) 33rd Legislature - Senate President Pro Tempore, elected 9/23/1914, 3rd C.S. Senate Journal.
(3) 33rd Legislature - 1/14/1913, p. 3, elected on 11/5/1912. Senate Journal.
 
Biographical Notes and Resources top
Resolutions and Journal entries
  • 48th Legislature, R.S., HSR 106, 2/19/1943, pp. 509-511. Wright Chalfant Morrow. Resolutions - Memorial.
  • 48th Legislature, R.S., SR 40, 2/22/1943, p. 258-260. Resolutions - Memorial.
  • Biographical Sketches
  • Biographical sketch and portrait, Wright Chalfant Morrow, Judge, Texas Court of Criminal Appeals, 1917-1921; Presiding Judge, Texas Court of Criminal Appeals, 1921-1939. Relatives: W.C. Morrow and Benjamin D. Tarlton - brothers-in-law. Justices of Texas, 1836-1986 (Tarlton Law Library, The University of Texas at Austin), 2004.
  • Memorial, November 1942, p. 435. Wright Chalfant Morrow. Texas Bar Journal.
  • Other Resources
  • Morrow (W.C.) papers, 1922-1942, bulk 1922: inventory. Tarlton Law Library, The University of Texas at Austin, 2009.
  • Honorary, February 1938, p. 37. Texas Bar Journal.
  • Portrait. Texas Jurists, 1836 - 1936, 1936.
  • Photographs
  • Photograph. W.C. Morrow, Texas Jurists Collection
  • Photograph. W.C. Morrow, 33rd Legislature, State Preservation Board
  • Photograph. W.C. Morrow, 34th Legislature, State Preservation Board
  • Composite Photographs on Display in the Capitol
  • 33rd session composite photo of Senate members (Senate chamber gallery, east wall. 3E.5). State Preservation Board.
  • 34th session composite photo of Senate members (Senate chamber gallery, south wall. 3E.5). State Preservation Board.
  • Committee Informationtop
    34th R.S. - 1915
    Educational Affairs  
    Insurance, Statistics and History  
    Judiciary No. 1 (Chair) 
    Labor  
    Penitentiary Investigating Committee  
    Privileges and Elections  
    Public Roads, Bridges and Ferries  
    Senatorial Districts  
    Treasurer's and Comptroller's Departments  
    33rd R.S. - 1913
    Attorney General's Department, Investigate  
    Congressional Districts  
    Constitutional Amendments  
    Internal Improvements  
    Judicial Districts  
    Judiciary No. 1 (Chair) 
    Labor  
    Privileges and Elections  
    Roads, Bridges and Ferries  
    Senatorial Districts  
    Towns and City Corporations  
    Treasurer's and Comptroller's Departments  
     

    This website is a work in progress. Information on this website is provided as a public service by the Legislative Reference Library. The Legislative Reference Library makes no representation as to its completeness or accuracy and makes no warranty in regard to its use. Users assume all risk of reliance on the information included on this site.

    Have a question, comment or contribution? Email the Library or call 512-463-1252.

    Many photos in Texas Legislators: Past and Present are used with permission of the Texas State Preservation Board. For permission to reproduce these photos, please contact the Texas State Preservation Board graphics coordinator at 512-475-3060.