Legislative Reference Library of Texas About the library Site Index
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research

LRL Home - Legislators and Leaders - Texas Legislators: Past & Present - Member profile

Martin Faust Martin Faust
Full Name: Martin Faust
Date of birth: October 31, 1887
Date of death: February 28, 1972

Terms of Service top
Chamber District Dates of Service Legislatures Party City/County Note Counties in District
S 21 Feb 28, 1918 - Jan 11, 1921 36th (1) (2)   35th (3) (4)   Democrat New Braunfels / Comal Senate President Pro Tempore (36th)   Blanco, Caldwell, Comal, Gonzales, Guadalupe, Hays
(1) 36th Legislature - Senate President Pro Tempore, elected 10/2/1920, 4th C.S. Senate Journal.
(2) 36th Legislature - 1/14/1919, p. 1, listed in Roll Call of Holdover Senators. Senate Journal.
(3) Martin Faust candidate for State Senator, 21st District, subject to the action of the democratic primary, 1/3/1918, p. 4. Lockhart Post-Register.
(4) Martin Faust, in special election 2/5/1918, sworn 2/28/1918, succeeded James A. Harley, vacated office 9/29/1917. Members of the Texas Congress 1836-1845; Members of the Texas Legislature 1846-2004, 2005.
 
Biographical Notes and Resources top
Resolutions and Journal entries
  • 62nd Legislature, 3rd C.S., SCR 7. Resolutions - Memorial.
  • Biographical Sketches
  • Memorial, May 1972, p. 477. Texas Bar Journal.
  • Photographs
  • Photograph. Martin Faust, 36th Legislature, State Preservation Board
  • Composite Photographs on Display in the Capitol
  • 35th session composite photo of Senate members (3rd floor back hall corridor, west wall. 3E.C2). State Preservation Board.
  • 36th session composite photo of Senate members (3rd floor back hall corridor, west wall. 3E.C2). State Preservation Board.
  • Committee Informationtop
    36th R.S. - 1919
    Agricultural Affairs  
    Civil Jurisprudence  
    Commerce and Manufactures  
    Engrossed Bills (Chair) 
    Internal Improvements  
    Military Affairs (Vice Chair) 
    Mining, Irrigation and Drainage  
    Sanitary Conditions in Austin, Investigate  
    State Institutions and Departments  
    35th R.S. - 1917
    Civil Jurisprudence  
    Congressional Districts  
    Educational Affairs  
    Internal Improvements  
    Military Affairs  
    Mining, Irrigation and Drainage  
    Senatorial Districts  
    State Penitentiaries  
     

    This website is a work in progress. Information on this website is provided as a public service by the Legislative Reference Library. The Legislative Reference Library makes no representation as to its completeness or accuracy and makes no warranty in regard to its use. Users assume all risk of reliance on the information included on this site.

    Have a question, comment or contribution? Email the Library or call 512-463-1252.

    Many photos in Texas Legislators: Past and Present are used with permission of the Texas State Preservation Board. For permission to reproduce these photos, please contact the Texas State Preservation Board graphics coordinator at 512-475-3060.