Legislative Reference Library of Texas About the library Site Index
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research

LRL Home - Legislators and Leaders - Texas Legislators: Past & Present - Member profile

Oliver Cunningham Oliver Fleming Cunningham
Full Name: Oliver Fleming Cunningham
Date of birth: April 1, 1899
Date of death: July 10, 1968

Terms of Service top
Chamber District Dates of Service Legislatures Party City/County Note Counties in District
S 24 Jan 8, 1929 - Jan 10, 1933 42nd (1) (2)   41st (3)   Democrat Abilene / Taylor Senate President Pro Tempore (42nd)   Callahan, Eastland, Fisher, Haskell, Jones, Mitchell, Nolan, Scurry, Shackelford, Stephens, Taylor, Throckmorton
(1) 42nd Legislature - Senate President Pro Tempore, 4th C.S., elected 11/3/1932. Senate Journal.
(2) 42nd Legislature - 1/13/1931, p. 1, listed in "Roll Call of Holdover Senators." Senate Journal.
(3) 41st Legislature - 1/8/1929, p. 1, listed in "Certificate of New Senators." Senate Journal.
 
Biographical Notes and Resources top
Resolutions and Journal entries
  • Oliver Cunningham. Senate Journal.
  • Biographical Sketches
  • Biography, 1/27/1929, p. 5. Houston Post-Dispatch.
  • Other Resources
  • Obituary and photo, "Oliver [Fleming] Cunningham, Ex-Senator, Dies," Thursday morning edition, 7/11/1968, pp. 1-A and 6-A. "Funeral Friday for Ex-Senator, Thursday evening edition, 7/11/1968, p. 7-A. Abilene Reporter-News.
  • Oliver Fleming Cunningham, birth date 4/1/1899, death date 7/10/1968, interment in Abilene Municipal Cemetery, Abilene, Taylor County. Find a Grave.
  • Oliver C. Cunningham. Members of the Texas Congress 1836-1845; Members of the Texas Legislature 1846-2004, 2005.
  • Photographs
  • Photograph. Oliver Cunningham, 41st Legislature, State Preservation Board
  • Photograph. Oliver Cunningham, 42nd Legislature, State Preservation Board
  • Composite Photographs on Display in the Capitol
  • 41st session composite photo of Senate members (3rd floor back hall corridor, east wall. 3E.C2). State Preservation Board.
  • 42nd session composite photo of Senate members (3rd floor back hall corridor, east wall. 3E.C2). State Preservation Board.
  • Committee Informationtop
    42nd R.S. - 1931
    Agricultural Affairs (Chair) 
    Civil Jurisprudence  
    Internal Improvements  
    Judicial Districts  
    Military Affairs  
    Privileges and Elections  
    Public Lands and Land Office  
    Public Printing (Vice Chair) 
    Senatorial Districts  
    Stock and Stock Raising  
    41st R.S. - 1929
    Agricultural Affairs (Chair) 
    Civil Jurisprudence  
    Criminal Jurisprudence  
    Educational Affairs  
    Internal Improvements (Vice Chair) 
    Public Lands and Land Office  
    Public Printing  
    Senatorial Districts  
     

    This website is a work in progress. Information on this website is provided as a public service by the Legislative Reference Library. The Legislative Reference Library makes no representation as to its completeness or accuracy and makes no warranty in regard to its use. Users assume all risk of reliance on the information included on this site.

    Have a question, comment or contribution? Email the Library or call 512-463-1252.

    Many photos in Texas Legislators: Past and Present are used with permission of the Texas State Preservation Board. For permission to reproduce these photos, please contact the Texas State Preservation Board graphics coordinator at 512-475-3060.