Legislative Reference Library of Texas About the library Site Index
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research

LRL Home - Committees - Committee overview


Senate Committee on Government Organization - 78th R.S. (2003)

Committee Members
Rodney Ellis, Chair
Jane Nelson, Vice Chair
Jeff Wentworth, Vice Chair
Ken Armbrister
Teel Bivins
Kim Brimer
John Carona
Mario Gallegos
Chris Harris
Mike Jackson
Bill Ratliff
John Whitmire
Charges
• Study consolidation of those agencies related to the arts, cultural, and library services; consolidation of certain agricultural-related agencies; and consolidation of certain licensing agencies or their administrative functions.
• Study the management of state assets and leases, including real estate, leased space, inventory and other assets by the General Land Office, the Texas Building and Procurement Commission, as well as other agencies. Explore and make recommendations on the possible use of sale-leaseback opportunities for properties that the state now owns. Review allegations of theft of state property and make recommendations on enhancing security of state assets.
• Review the use of inventory management in transportation and other programs. Explore the cost efficiencies and economic benefits of co-locating agencies in small, mid-size, and large cities around the State.
• Study the effectiveness and make recommendations on improving debt collection strategies across all state programs and the identification of uncollectible state receivables.

Note:
Charged by the Lieutenant Governor 1/21/2004. (Press Release, Lieutenant Governor David Dewhurst, January 21, 2004.)
Bill Ratliff resigned effective 1/10/2004.
Teel Bivins resigned effective 1/12/2004.
Jeff Wentworth removed April 19, 2004. (Press Release, Lieutenant Governor David Dewhurst, April 19, 2004.)
Ken Armbrister removed April 19, 2004. (Press Release, Lieutenant Governor David Dewhurst, April 19, 2004. )
Kim Brimer removed April 19, 2004. (Press Release, Lieutenant Governor David Dewhurst, April 19, 2004. )
Jane Nelson appointed to the committee and named Vice Chair April 19, 2004. (Press Release, Lieutenant Governor David Dewhurst, April 19, 2004.)
John Carona appointed to the committee April 19, 2004. (Press Release, Lieutenant Governor David Dewhurst, April 19, 2004.)
Mario Gallegos appointed to the committee April 19, 2004. (Press Release, Lieutenant Governor David Dewhurst, April 19, 2004.)
Chris Harris appointed to the committee April 19, 2004. (Press Release, Lieutenant Governor David Dewhurst, April 19, 2004.)
Mike Jackson appointed to the committee April 19, 2004. (Press Release, Lieutenant Governor David Dewhurst, April 19, 2004.)

Information on this website is provided as a public service by the Legislative Reference Library. The Legislative Reference Library makes no representation as to its completeness or accuracy and makes no warranty in regard to its use. Users assume all risk of reliance on the information included on this site.