Legislative Reference Library of Texas About the library Site Index
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research

LRL Home - Committees - Committee overview


Hazardous Waste Disposal - 68th R.S. (1983)

Committee Members
Jim D. Rudd, Chair
J.E. 'Buster' Brown, Vice Chair
Chip Staniswalis
Mark Stiles
John Traeger
Carlos F. Truan
William Foran
Charges
• Study the need to formulate policies for the location of hazardous waste disposal sites and study the Federal Nuclear Waste Policy Act of 1982.

Note:
House members appointed by the Speaker 8/5/1983. (Letters from Gibson D. (Gib) Lewis, Speaker of the Texas House of Representatives, August 5, 1983. See House Speaker Lewis Appointments, L1801.1 P926a 1985-92 3)
Senate members appointed by the Lieutenant Governor 8/15/1983. (Letters from William P. Hobby, Lieutenant Governor of Texas, August 15, 1983. See Lieutenant Governor Hobby Appointments, L1801.1 P926la 1981-86 2.)

Information on this website is provided as a public service by the Legislative Reference Library. The Legislative Reference Library makes no representation as to its completeness or accuracy and makes no warranty in regard to its use. Users assume all risk of reliance on the information included on this site.