Legislative Reference Library of Texas About the library Site Index
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research

LRL Home - Committees - Committee overview


Air Transport Systems, Select - 70th R.S. (1987)

Committee Members
Rick Perry, Co-Chair
Ken Armbrister
Bruce Gibson
James E. "Pete" Laney
Bob McFarland
John T. Montford
Don Adams, Co-Chair
John Gantt
Charges
• Evaluate Texas' interagency aircraft operations*

Note:
Appointed by the Speaker and Lieutenant Governor under the authority of HCR 137.
House members and public member John Gantt appointed 9/29/1987. (Letters from Gibson D. (Gib) Lewis, Speaker of the Texas House of Represenatives, September 29, 1987. See House Speaker Lewis Appointments, L1801.1 P926a 1985-92 2.)
Senate members and public member Don Adams appointed 10/15/1987. (Letters from William P. Hobby, Lieutenant Governor of Texas, October 15, 1987. See Lieutenant Governor Hobby Appointments, L1803.1 P926la 1987-90 3.)

* This represents an abstract of the report contents. Charge text is incomplete or unavailable.

Information on this website is provided as a public service by the Legislative Reference Library. The Legislative Reference Library makes no representation as to its completeness or accuracy and makes no warranty in regard to its use. Users assume all risk of reliance on the information included on this site.