Legislative Reference Library of Texas About the library Site Index
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research

LRL Home - Committees - Committee overview


Senate Committee on Legislative Redistricting, Select - 71st R.S. (1989)

Committee Members
Robert J. 'Bob' Glasgow, Chair
Gonzalo Barrientos, Vice Chair
Chet Brooks
Temple Dickson
O.H. 'Ike' Harris
Don Henderson
Eddie Bernice Johnson
Cyndi Taylor Krier
Ted Lyon
Bill Ratliff
H. Tati Santiesteban
Frank Tejeda
Carlos F. Truan
Hector Uribe
Judith Zaffirini
Charges
• To study and conduct hearings on the necessary issues attendant to the redistricting process.

Note:
Committee appointed 12/15/1989. (Letters from William P. Hobby, Lieutenant Governor, Dec. 15, 1989. See Lieutenant Governor Hobby Appointments 70th-71st, L1803.1 P926la 1987-90 3.)
Carlos Truan (Member) and Judith Zaffirini (Member) appointed 4/24/1990. (Letters from William P. Hobby, Lieutenant Governor, April 24, 1990. See Lieutenant Governor Hobby Appointments 70th-71st, L1803.1 P926la 1987-90 3.)

Information on this website is provided as a public service by the Legislative Reference Library. The Legislative Reference Library makes no representation as to its completeness or accuracy and makes no warranty in regard to its use. Users assume all risk of reliance on the information included on this site.