Legislative Reference Library of Texas About the library Site Index
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research

LRL Home - Committees - Committee overview


Senate Committee on Juvenile Justice System, Select - 70th R.S. (1987)

Committee Members
Bill Sarpalius, Chair
Ray Farabee
Cyndi Taylor Krier
Ted Lyon
Frank Tejeda
Craig A. Washington
Judith Zaffirini
Susan Bush
John A. Cocoros
Su Cunningham
Lee Reed
Mateele Rittgers
Roy Turner
Charges
• Study the state's juvenile justice system, emphasizing improved coordination between state and local service.

Note:
Appointed by the Lieutenant Governor pursuant to SR 572.
Ray Farabee (Member) resigned 3/4/1988. Craig Washington (Member) appointed 3/23/1988. (Letter from William P. Hobby, Lieutenant Governor of Texas, March 23, 1988. See Lieutenant Governor Hobby Appointments, L1803.1 P926la 1987-90 3.)
Committee appointed 11/10/1987. (Letters from William P. Hobby, Lieutenant Governor of Texas, November 10, 1987. See Lieutenant Governor Hobby Appointments, L1803.1 P926la 1987-90 3.)

Information on this website is provided as a public service by the Legislative Reference Library. The Legislative Reference Library makes no representation as to its completeness or accuracy and makes no warranty in regard to its use. Users assume all risk of reliance on the information included on this site.