Legislative Reference Library of Texas About the library Site Index
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research

LRL Home - Committees - Committee overview


House Committee on Internal Improvements - 4th R.S. (1851)

Committee Members
Joseph Taylor, Chair
Hamilton Prioleau Bee
Bartlett Browder
Louis A. Bryan
Napoleon Charlton
William Coles
Ephraim M. Daggett
Alfred Evans
James Winwright Flanagan
Andrew Jackson Hamilton
Oliver Cromwell Hartley
Thomas Baltimore Howard
Evans Mabry
Samuel Augustus Maverick
Edward A. Palmer
Robert Peebles
George Reid
Darwin Massey Stapp
James Webb Throckmorton
Andrew Titus

Note:
Maverick added 11/6/1851, Evans of A. (Austin) added 12/3/1851 (House Journal, 4th R.S., pp. 23, 234). Taylor of H. (Harrison) listed as Chairman on committee reports.
Reed (Reid) replaced Peebles and Palmer added 1/12/1853; Hartley, McDade, Bee, Flanagan, Titus, Stapp, Hamilton, Charlton added 1/14/1853 (House Journal, 4th 1st C.S., pp. 10, 75, 86).
Resolution amended and adopted 1/14/1853 to create a select committee of two Representatives from each Judicial District and "the whole subject of internal improvements be referred to said committee," then reorganized as a standing committee the next day, and Mabry, McDade, Daggett, Palmer, and Throckmorton added (House Journal, 4th 1st C.S., pp. 88-89, 93).

Information on this website is provided as a public service by the Legislative Reference Library. The Legislative Reference Library makes no representation as to its completeness or accuracy and makes no warranty in regard to its use. Users assume all risk of reliance on the information included on this site.