Legislative Reference Library of Texas About the library Site Index
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research

LRL Home - Committees - Committee overview


Senate Committee on Internal Improvements - 44th R.S. (1935)

Committee Members
Wallace Hughston, Chair
Claude M. Isbell, Chair
Arthur Pope Duggan, Vice Chair
John W.E.H. Beck
Gordon Milton Burns
Wilbourne Bailey Collie
Willam Marvin Martin
Frank Hill Rawlings
John Sayers Redditt
Allan Shivers
Claud Caldwell Westerfeld

Note:
Claude Isbell (Chair) appointed 4/20/1935 to replace Wallace Hughston (Chair), resigned effective 3/20/1935. Journal does not state Nelson was appointed to Duggan's former position as Vice Chair.
1st C.S.: G. Hobert Nelson (Member) appointed 10/2/1935 to all committees of Arthur Duggan, died 9/6/1935.

Information on this website is provided as a public service by the Legislative Reference Library. The Legislative Reference Library makes no representation as to its completeness or accuracy and makes no warranty in regard to its use. Users assume all risk of reliance on the information included on this site.