Legislative Reference Library of Texas About the library Site Index
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research

LRL Home - Legislators and Leaders - Texas Legislators: Past & Present - Member profile

Edward Fitzgerald
Full Name: Edward Fitzgerald
Date of death: September 17, 1850

Terms of Service top
Chamber District Dates of Service Legislatures Party City/County Note Counties in District
S 19 Feb 5, 1848 - Mar 20, 1848 2nd (1) (2)     Unknown / Refugio   Goliad, Refugio, San Patricio
(1) Edward Fitzgerald, sworn 2/5/1848, and resigned 3/20/1848, succeeded Henry L. Kinney, resigned before 12/18/1847. Members of the Texas Congress 1836-1845; Members of the Texas Legislature 1846-2004, 2005.
(2) 2nd Legislature - Not present at the organization of the Senate on 12/12/1847. Sworn 2/5/1848, p. 268, "Mr. Edward Fitzgerald, Senator from the district of San Patricio, Refugio and Nueces, appeared, presented his credentials, took the oath prescribed by the Constitution and his seat." Senate Journal.
 
Biographical Notes and Resources top
Biographical Sketches
  • Biographical sketch, p. 84. Biographical Directory of the Texan Conventions and Congresses, 1832-1845, 1942.
  • FITZGERALD, EDWARD (?-1850). Handbook of Texas Online.
  • Other Resources
  • Mentioned, p. 185. The Texas Senate: Volume I, Republic to Civil War, 1836-1861, 1990.
  • Committee Informationtop
    2nd R.S. - 1847
    Counties and County Boundaries  
    Indian Affairs  
    Militia  
    Roads, Bridges and Ferries  
     

    This website is a work in progress. Information on this website is provided as a public service by the Legislative Reference Library. The Legislative Reference Library makes no representation as to its completeness or accuracy and makes no warranty in regard to its use. Users assume all risk of reliance on the information included on this site.

    Have a question, comment or contribution? Email the Library or call 512-463-1252.

    Many photos in Texas Legislators: Past and Present are used with permission of the Texas State Preservation Board. For permission to reproduce these photos, please contact the Texas State Preservation Board graphics coordinator at 512-475-3060.