Legislative Reference Library of Texas About the library Site Index
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research
Legislative Reference Library of Texas
your partner in legislative research

LRL Home - Committees - Committee overview


Judicial Districts, Select - 11th R.S. (1866)

Committee Members
Jabez Demming Giddings, Co-Chair
Benjamin Selman, Co-Chair
Reading Wood Black
Thomas William Blount
J.M. Blount
Thomas Reuben Bonner
L.D. Bradley
Almon O. Cooley
Wickliffe Dashiell
J.A. Durand
Frederick Foscue
Gregorio Garcia
Jesse Glasco
George Washington Glasscock, Sr.
James Washington Guinn
Edward Jeremiah Gurley
George Hancock
Willis Holford
Dudley William Jones
John Lund
James M. McDade
Franklin H. Merriman
Mordello Munson
William Neyland
Francis Parker
George Robertson Reeves
William Russell Shannon
William Tate
Alfred Thurmond
A.B. Trowell

Note:
House members appointed 8/10/1866, pursuant to resolution by Giddings; Glasscock removed and Barmore added 8/11/1866; joint committee report 10/30/1866 lists Selman Chairman on part of the Senate and Giddings on part of the House (House Journal, 11th R.S., pp. 30-32, 34, 764).
Senate members appointed 8/10/1866, pursuant to resolution by Selman for select joint committee; Foscue added 8/23/1866, for Guinn of Angelina, deceased (Senate Journal, 11th R.S., pp. 14, 54).

Information on this website is provided as a public service by the Legislative Reference Library. The Legislative Reference Library makes no representation as to its completeness or accuracy and makes no warranty in regard to its use. Users assume all risk of reliance on the information included on this site.